Krásné a zdravé rty v několika snadných krocích

Pokožka rtů je velmi jemná a náchylná k podráždění nebe poranění. Tomu se ne vždy lze vyhnout, můžeme však celkovou kondici rtů udržovat tak, aby k němu docházelo co nejméně. Základem je, stejně jako u vlasů, nehtů nebo pokožky, zdravá životospráva. Tou rozumíme jak tradiční kombinaci vyvážené stravy bohaté na čerstvé potraviny a dostatečný pitný režim, tak konkrétní složky stravy, které mohou stavu rtů prospět. Popraskané rty či koutky značí nejčastěji nedostatek zinku nebo vitaminu B. Ty můžeme doplnit buď vhodně zvoleným doplňkem stravy, nebo přirozeně v potravinách, ve kterých jsou obsaženy. Zinek nalezneme v celozrnném pečivu, hovězím mase nebo oříšcích. Na vitamin B jsou bohaté například listové saláty nebo brokolice.

 

Dál je už na řadě samotné ošetření rtů. Základem je tzv. exfoliace, nebo-li odstranění odumřelých kožních buněk a nečistot z povrchu rtů. Pakliže si rty pravidelně líčíte, je tento krok dvojnásobně důležitý. Jednak je hladký povrch rtů nezbytným předpokladem bezchybného nalíčení a jednak díky pravidelné exfoliaci očistíte rty od všech zbytků líčidel. Exfoliaci bychom měli provádět zhruba dvakrát týdně. Existují dva jednoduché způsoby, jak na to.

5716365533_b44f6975ff_z

Prvním je klasický peeling, kdy pomocí přípravku s hrubšími částečkami jemně promasírujeme rty a opláchneme. K tomuto účelu se vyrábí různé přípravky určené přímo na rty. Jelikož se jedná o oblast s poměrně citlivou pokožkou a zároveň je zde riziko, že malou část přípravku chtě nechtě zkonzumujeme, doporučujeme vždy používat tyto specializované produkty. Většinou jsou založeny na bázi cukru a jsou plně přizpůsobeny použití na rtech. Ostatně si takový peeling můžeme vyrobit i doma. Jednoduše smícháme cukr, med a trochu olivového oleje a výslednou směsí jemně promasírujeme rty. Druhou, ještě jednoduší, metodou je použít k exfoliaci jemný zubní kartáček. Takto se tento krok může stát nedílnou součástí naší každodenní hygieny.

 

Stejně jako při peelingu pokožky těla nebo obličeje, i zde by mělo následovat ošetření balzámem. Balzám rty hydratuje a dodá jim potřebnou výživu. Balzámy často lákají spotřebitele na atraktivní obaly nebo krásné vůně. Aby balzám fungoval, jak má, měli bychom ale při jeho výběru hledět v první řadě na složení. V něm by neměl chybět vysoký podíl přírodních rostlinných másel a olejů (bambucké, olivové, mandlové, apod.) a panthenol. Vždy je také lepší sáhnout po balzámu s ochranným UV faktorem a to prakticky kdykoliv během roku. V létě by měl být ochranný faktor co nejvyšší, protože i pokožka rtů je na podráždění sluncem extrémně náchylná. Pro tyto účely se perfektně hodí například tyčinka na rty Sun High Protection od Avene, která má ochranný faktor 30. Současným hitem mezi balzámy na rty jsou přípravky americké značky EOS, které lze sehnat v mnoha variantách, například Blueberry Acai nebo Summer Fruit. Dlouhodobou stálicí jsou pak například produkty od firmy Carmex.

 

Ženy, které si rty nelíčí, si na cestě ke krásným rtům vystačí s těmito třemi kroky. Co když ale chceme rtům dodat trochu barvy, lesku nebo z nich rovnou udělat dominantu celkového make-upu? Abychom rty zbytečně nezatěžovali a předchozí péče tím nepřišla vniveč, vybíráme vždy produkty označené jako hydratační nebo vyživující. Tak se vyhneme nežádoucímu vysoušení pokožky rtů. O tom, jak rty perfektně nalíčit si povíme v následujícím článku.

 

Nedílnou součástí líčení je také důkladné odlíčení. Protože jsou líčidla na rty většinou mastná a hutná, mělo by odlíčení zahrnovat pleťové mléko nebo odličovat na olejové bázi. Následně bychom rty měli ošetřit micelární vodou, která rty zbaví posledních zbytků líčidel. Po takovémto zásahu by mělo opět následovat použití balzámu, který rty zklidní a vyživí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *