Krásný úsměv jako naše vizitka

Pokud jste někdy navštívili ordinaci dentálního hygienisty, nejspíš víte, že zubní pasta bývá z hlediska péče o chrup často přeceňována. Při správné technice práce s kartáčkem bychom ji teoreticky vůbec nepotřebovali. Pravdou zůstává, že právě zubní pasta dodává ústům požadovanou svěžest a upravuje dech do společensky přijatelného stavu. V současné době také existuje mnoho druhů zubních past, které se liší složením i účinky.

Obecně jsou pasty složeny až ze tří čtvrtin z vody nebo jiných zvlhčujících látek. Dalších asi dvacet procent tvoří tzv. brousící látky, tedy malé částečky křemičitanu nebo vápence. Zbytek pasty je směs příchutí, barviv a látek podporujících pěnivost. Nedílnou součástí většiny past je také některý druh fluoridu, což je látka, která výrazně snižuje kazivost zubů. Už podle obsahu fluoridu lze pasty rozdělit na běžné pasty pro dospělé, pasty pro děti se sníženým obsahem fluoridu a léčebné pasty, ve kterých je naopak obsah fluoridu podstatně vyšší.

Nyní už ale k specializovaným druhům zubních past. Pravděpodobně nejžádanější skupinou jsou pasty pro citlivé zuby. Tyto pasty obsahují látky, které buď snižují celkovou citlivost zubních nervů, nebo ucpávají kanálky na zubních krčcích, kterými se skrze zub vedou nervové vzruchy. Zvýšená citlivost zubů je problémem téměř poloviny populace, přesto by neměla být podceňována. Přestože znecitlivující pasta může být pro mnoho lidí vysvobozením a cestou ke kvalitní zubní hygieně, měla by se vždy nejdříve vyloučit možnost závažnějšího onemocnění. Vyzkoušet můžete pasty od některé z osvědčených značek jako je například Elmex Sensitive Plus nebo Sensodyne Whitening Care, která je zároveň také bělící.

Další vyhledávanou kategorií jsou právě bělící pasty. Mnoho lidí si rádo dopřeje kávu, čaj, červené víno nebo cigaretu a následně řeší, jak se zbavit nežádoucího zbarvení zubů. Jedná se o poněkud sporné téma. Bělící účinky byly dříve založeny na použití hrubší struktury brousící látky. Tento způsob ale při intenzivnějším používání způsoboval odírání zubní skloviny. V současné době sází pasty spíše na chemické bělící látky, například peroxidy, které také nejsou ke sklovině zrovna šetrné. Je nutné si uvědomit, že jde spíše o doplněk a skutečné bělení zubů bude rozhodně efektivnější s použitím některé ze sofistikovanějších metod doporučených lékařem. Z méně dostupných značek můžeme doporučit například pastu od firmy Marvis Whitening Mint.

3040689761_0639dd0ec9_z

Dále jsou na českém trhu poměrně rozšířené pasty proti zubnímu kameni. Kdo s tvorbou zubního kamene bojuje, určitě tuhle vychytávku ocení. Kámen sice aktivně neodstraňuje a nedokáže zcela zabránit jeho ukládání, podstatně ale jeho tvorbu zpomaluje. Obdobně fungují také pasty proti paradontóze jako je třeba Lacalut Aktiv. Vedle klasických zubních past pak existují také gely, jejichž použití i účinek jsou v podstatě totožné jako u klasické pasty. Volba je pak čistě otázkou osobních preferencí.

Sečteno, podtrženo – pasta je nedocenitelným pomocníkem při péči o ústní dutinu. Stejně jako v mnoha jiných oblastech, i zde je nabídka už opravdu široká a vybere si opravdu každý. Vždy je však třeba mít na paměti, že ani správně zvolená kvalitní pasta nenahradí správnou techniku čištění zubů a pravidelnou preventivní kontrolu u odborníka

.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *