Micelární voda se rozšířila v devadesátých letech dvacátého století ve Francii, kde je všeobecně velmi tvrdá voda, která zejména citlivější pleti nedělá příliš dobře. Pařížské ženy tedy začaly přecházet na péči o pleť, která zahrnovala co nejmenší styk pleti s kohoutkovou vodou. A protože úplně bez vody to nejde, hledaly přípravek, který běžnou vodu nahradí.
Specifikum micelární vody tkví v jejím složení. Běžná pleťová voda obsahuje částice, které pomáhají rozpouštění a smývání nečistot z pleti. Samotné odstranění těchto nečistot je pak ale otázkou čistě mechanického setření filmu z pokožky. To může snadno vést k podráždění pokožky nebo nedostatečnému očištění pleti. Micelární voda naproti tomu obsahuje částice zvané micely, které fungují jako jakýsi magnet na nečistoty. Jsou to drobounké částečky olejů rozpuštěné ve vodě. Přebytečný kožní maz, líčidla a další nečistoty se na micely snadno přichytí a jejich odstranění je pak otázkou několika jemných tahů vatovým tamponkem. Při tomto kroku se olejová složka micelární vody oddělí od zbytku a na pleti pak zůstává pouze tenká vrstva obyčejné čisté vody. Ovšem pozor, tohoto efektu lze dosáhnout pouze při použití klasických bavlněných vatových tamponů. Svým složením totiž stimulují výše zmíněný chemický proces.
Micelární voda nezanechává na pleti žádný umělý ani mastný film. Zároveň zbavuje pokožku optimálního množství kožního mazu. Ošetřená pleť není ani mastná ani nepříjemně vysušená a napnutá. Přípravek je proto vhodný pro lidi s citlivou pletí nebo pro ty, kteří bojují s přílišnou produkcí kožního mazu. Ta je totiž ve většině případů zapříčiněna právě nepřiměřeným přesušováním pleti přípravky s obsahem alkoholu. Micelární voda je většinou neparfemovaná, bez barviv, alkoholu nebo parabenů.
S rostoucí poptávkou se pomalu a jistě rozšiřuje také nabídka micelárních vod na českém trhu. Svou variantu dnes nabízí takřka všechny větší kosmetické značky produkující přípravky péče o pleť. Bestsellerem mezi micelárními vodami jsou už několik let produkty značky Bioderma. Bioderma nabízí micelární vodu ve více variantách, z nichž nejrozšířenější je Sébium H2O pro smíšenou a mastou pleť a Sensibio pro suchou až velmi suchou pleť. Pro méně náročné spotřebitele může být přijatelnou alternativou například micelárka od Garnier – Skin Cleansing. Pro náročnější spotřebitele nebo ty s velmi citlivou pletí pak stojí za vyzkoušení fyziologická micelární voda pro citlivou pleť Physiologique od La Roche-Posay.
Používáte micelární vodu, uvažujete o jejím vyzkoušení nebo vás to vůbec neláká? Máte s některou značkou dobré či špatné zkušenosti? Neváhejte nám dát vědět v komentářích!